Сучасні ритми життя припускають, що може виникнути нагальна потреба в певній сумі грошей, які нізвідки взяти, як тільки взяти в банку кредит під заставу нерухомості. З багатьох причин, які немає сенсу розглядати, звичайний споживчий кредит тут не підходить. Багато людей бояться цього, тому що недостатньо поінформовані і не знають, які «підводні камені» можуть зустрітися на шляху кредитування. Тому будь-яка інформація по кредиту під заставу буде корисна, а для багатьох ще й своєчасна. Йти в банк з проханням про кредитування, маючи уявлення про те, на які моменти, при складанні договору, потрібно звернути особливу увагу, це дуже важливо.
Содержание
В який банк звернутися за кредитом
Перш за все, давати кредит під заставу нерухомості повинен банк з хорошою репутацією. Чому це важливо. Банки-одноденки дуже часто пропонують найвигідніші умови кредитування:
- Низький відсоток річних.
- Можливість реструктуризації боргу в разі форс-мажорних обставин.
- Оцінка нерухомості, яку ви збираєтеся закласти, за найпривабливішою для вас ціною.
- Сума кредиту, що перевищує навіть ваш запит.
Є у народу гарне прислів’я – «де м’яко стелять – жорстко спати». Тому нерідко за красивими обіцянками по кредиту можуть з’явитися непередбачені обставини:
- Банк припинив своє існування і передав повноваження колекторській фірмі. Про те наскільки це правомірно, слід поговорити більш детально і в іншій статті. Поки ж, колектори починають виносити вам мозок своїми дзвінками, а часто і погрозами.
- Договір, який ви підписуєте, сповнений юридичної казуїстики, не завжди зрозумілою для звичайної людини. І там можуть бути прописані такі умови, на які ви, ні за що б, не погодилися, якби вони були написані звичайною людською мовою.
- Особливо це стосується страховки, ви не знаєте навіть, чи існує така страхова компанія в принципі. А гроші за страховку з вас спишуть чималі.
Тому потрібно вибирати банки, які мають не тільки державну акредитацію, а й хорошу репутацію у клієнтів.
На що ви можете розраховувати
Звертаючись в солідний банк, щоб отримати кредит під заставу, ви повинні чітко сформулювати свій запит:
- Сума кредиту.
- Очікувана процентна ставка.
- Строк кредиту.
- Порядок погашення кредиту.
Попередньо, в режимі онлайн, ви зможете ознайомитись з умовами послуги кредит під заставу нерухомості різних банків, кожен з яких має свій сайт. Більшість з них дадуть вам з цього питання загальну інформацію.
Найголовніше питання, що можна вважати нерухомістю:
- Будинок або квартира, що належить вам. Якщо з вами проживають інші близькі люди, які мають на нерухомість якісь права, їх згоду на заставу повинно буде оформлено офіційно нотаріусом.
- Будь-які службові, тобто нежитлові приміщення, які вам належать. Це можуть бути складські приміщення, цеху, тваринницькі ферми, кафе, ресторани і т.д.
- Це може бути земельна ділянка, яка перебуває в межах міста, або за містом, але разом з дачею і іншими будівлями.
- Слід відразу зазначити, що договір застави повинен бути нотаріально оформлений.
Оцінкою нерухомості займається незалежна компанія, яку вам запропонує банк. Причому, як правило, пропонується кілька компаній на ваш вибір.
Сума кредиту і порядок погашення
Розмір послуги кредит під заставу нерухомості буде цілком і повністю залежати від оціночної вартості нерухомості, якою ви володієте. Але і її вам ніхто не виплатить повністю. У найкращому разі це буде 80% від оціночної вартості, але може бути 70% і навіть нижче.
Не менш важливим пунктом є порядок погашення кредиту. Він обов’язково повинен бути прописаний в договорі. На що слід звернути свою увагу:
- На право без штрафних санкцій достроково погасити кредити під заставу квартири. Багато банків зацікавлені в тому, щоб погашення кредиту розтягнулося на досить довгий термін кредиту – від 3-х місяців до 10 років. Чим довше ви погашаєте кредит, тим більше переплатите банку за заставною. Тому вони не дозволяють скорочувати обумовлений термін кредиту. У ваших інтересах мати можливість погасити борг достроково.
- Розмір процентної ставки. Це можуть бути 12% річних – дуже вигідні умови. А може бути 25% і навіть більше. Саме тому слід ознайомитися з умовами кредитування багатьох банків, щоб вибрати для себе найвигідніший варіант.
- На необхідність внесення початкового внеску. Оскільки, саме потреба мати певну суму привела вас в банк, то вносити початковий внесок рідко входить у ваші плани. І це теж повинно бути прописано в договорі.
- Одноразова комісія банку за кредитом – це теж гроші, і в залежності від суми кредиту, можуть бути гроші чималі. Слід звернути увагу на те, щоб вона не перевищувала 0,5%.
- Важливо, щоб погашення кредиту здійснювалося не фіксованою сумою, а відсоток нараховувався на залишкову суму кредиту. Так переплата по кредиту значно скоротиться, особливо, якщо це кредит довгостроковий – на 3, 5 і більше років. Зазвичай схему погашення кредиту вибирає сам боржник.
Загальні правила надання кредиту під заставу нерухомого майна
Кому, і на яких умовах, може бути надано кредит під заставу майна залежить від банку. Але є загальні правила, які не порушують солідні банки:
- Вік претендента на кредит під заставу квартири повинен бути в межах від 21 до 65 років.
- Наявність постійного джерела доходу, причому, на останньому місці роботи ви повинні пропрацювати не менше одного року.
- Наявність всіх документів, що підтверджують право володіння нерухомістю – договір купівлі-продажу, свідоцтво про вступ у права спадкування, дарча, технічний паспорт нерухомості.
При собі потрібно буде мати наступні документи:
- Паспорт громадянина або громадянки України, а також паспорт чоловіка або дружини.
- Ідентифікаційні коди подружжя.
- Документ, що підтверджує, що громадянин (ка), що беруть кредит, мають постійний дохід.
- А також вся документація по заставі.
До питання оцінки нерухомого майна
Позичальник має право сам вибирати акредитовану незалежну фірму, що займається оцінкою нерухомості. Зазвичай банк пропонує на вибір кілька фірм, з якими він готовий співпрацювати і яким довіряє. Пропоновані позичальником кредити під заставу, можуть бути відкинутий або прийнятий – на розсуд банку.
Який порядок оцінки:
- Банки зазвичай вимагають ринкову оцінку нерухомості на момент укладення договору. Але трапляється, що вони вимагають ліквідаційну вартість нерухомості, тоді сума застави скоротиться на 10-15%.
- У самій процедурі оцінки, крім експертів, обов’язково бере участь представник банку і сам позичальник.
Оцінку проводять в тій валюті, яку хоче отримати позикодавець. - Найчастіше це долари США, але можливо і в гривнях.
- Результат оцінки за кредитом обов’язково подається в загальноприйнятій формі. Це документ, який може, в наслідок, розглядатися в судовому розгляді, тому є певний порядок його оформлення.
У цьому документі в обов’язковому порядку повинні бути вказані:
- Місцезнаходження об’єкта і його площа.
- Стан будівлі, будівель і споруд.
- Якість матеріалів, з яких він побудований.
- Наявність або відсутність різних комунікацій.
- Інфраструктура того району, де об’єкт розташований.
З огляду на всі ці дані, і погодившись зі станом ринку нерухомості на даний момент, комісія оцінює об’єкт нерухомості і дає свій висновок протягом 2-3-х днів. У разі терміновості, це можуть зробити і протягом одного дня, але за додаткову плату.
Ось такий порядок оформлення кредитування під заставу нерухомості, згідно з ч. 2 ст. 582 ЦКУ або ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 р № 1378-IV.