Кредит під заставу землі

Кредит під заставу землі

Власники власного клаптика землі, розташованого на території України та Росії, завжди можуть вирішити фінансові проблеми, здійснивши заставу земельної ділянки. Всі фінансові організації зацікавлені отримати як заставу під кредит саме земельний наділ, хоча б тому, що він не має зносу, не потребує ремонту і не втрачає своєї цінності від тривалої експлуатації.

Кредит під заставу земельної ділянки, можна отримати навіть не громадянам України, достатньо, якщо вони мають дозвіл на проживання, бажано безстроковий. Але є певні умови, за яких застава не можлива. Про це, і багато іншого, що стосується застави землі, розповімо максимально докладно.

Специфіка позики під заставу землі

У всьому світі земля є найбажанішою запорукою для кредитодавця. Кредит під заставу землі — найліквідніша застава у всіх розвинених країнах світу, вона випереджає навіть кредит під заставу квартири. І якщо у нас справи інакше, то це свідчить про низький рівень розвитку економіки загалом і сільського господарства, зокрема.

пай в кредит

Власники паїв у сільськогосподарських угіддь не зможуть їх використати з метою отримання іпотеки. Тому що земля, на якій вирощується сільгосппродукція, заставі не підлягає, і ось чому:

 • Насамперед тому, що вона в більшості випадків неліквідна, поки що, і не тільки в нашій країні. Саме тому більшість банків навіть не розглядатимуть таку заявку.
 • Більше того, закон «Про заставу» та Земельний кодекс України перебувають у певному антагонізмі. Земельний кодекс забороняє віддавати сільськогосподарські угіддя в заставу, а закон «Про заставу» начебто й не проти. Саме тому банки та МФО самі вирішують, чи позичати їм гроші під заставу землі.
 • Потім, згідно із законодавством, згідно зі статтею 133 Земельного кодексу України, заставоутримувачами землі можуть бути лише банки, але в жодному разі не МФО (малі фінансові організації). Насправді ж, саме МФО охоче позичають під земельні ділянки гроші, а банки беруть їх у заставу лише разом із нерухомістю, що на них розташована.
 • Банки не відмовляться і від землі в межах мегаполісу, придатного для забудови. У цьому випадку також є всі шанси отримати кредит під заставу земельної ділянки або кредити під заставу квартири.
 • Через недосконалість законодавчої бази щодо права власності на землю, земельну ділянку беруть у заставу лише в тому випадку, якщо вона є «ласим шматочком» з погляду її ліквідності.

Тим не менш, така практика існує, і у разі потреби у грошових коштах, за наявності земельної ділянки, можна спробувати отримати під неї іпотеку.

Хто може віддати в іпотечну заставу землю

Слушно було б відповісти – той, хто нею володіє. Однак на те й існують закони, щоб цілком зрозумілі та логічні висновки зробити незрозумілими та нелогічними. А із землею в Україні такі незрозумілості зустрічаються на кожному кроці, тому й не кожен власник приватизованої земельної ділянки може надійти з нею на власний розсуд. І не кожну земельну ділянку банк або МФО розглядатимуть як заставу:

 • Формально землю в заставу під іпотеку може здати будь-який громадянин країни, або іноземець, який має на неї право власності і досяг повнолітнього віку.
 • Для цього йому треба мати документ, що засвідчує, що він є власником землі, а саме державний акт на право володіння землею, паспорт та ідентифікаційний код.

Враховуючи, що земельна ділянка за визначенням відноситься до категорії – нерухоме майно, є об’єктом цивільних прав, певною мірою річчю, з якою власник може робити все, що завгодно, всі обмеження застави земельної ділянки можна сміливо віднести до неправомірних.

Які умови отримання кредиту під заставу землі

Для того, щоб отримати в кредит під заставу землі бажану суму за іпотекою, закладаючи земельну ділянку, треба хоча б приблизно знати вартість своєї ділянки. Звичайно ж, банк порекомендує незалежного експерта з фірми з оцінки нерухомості, з якою банк співпрацює. Але для позичальника доцільно отримати оцінку від справді незалежного оцінювача, щоб знати реальну вартість земельної ділянки. Щоправда, сплатити доведеться дві експертизи, тому що банк не візьме до уваги висновок вашого експерта. Зате ви знатимете, на що ви можете розраховувати при закладі землі.

Кожного банку існує свій статут та умови отримання іпотеки під заставу ділянки землі можуть відрізнятися, але не суттєво. Загалом, це виглядає так:

 1. На руки позичальник отримає від 50% до 70% вартості земельної ділянки. У сумарному відношенні це може бути від 50 до 5 000 000 гривень. Все залежить від оцінної вартості об’єкта нерухомості та того, скільки складає сума кредиту.
 2. Термін кредитування від 1 до 15 років. Чим довше термін, тим нижча сума щомісячних виплат, зате тим більшу переплату ви здійсните банку, порівняно із сумою кредиту.
 3. Потрібно бути готовими до того, що, отримуючи кредит під заставу землі, доведеться сплатити страховку життя та здоров’я позичальника. І це чимала величина, яка безпосередньо залежить від того, яка сума кредиту під заставу землі.
 4. Крім того, вам доведеться сплачувати щомісячний внесок за послуги банку та користування кредитом і це не лише процентна ставка, яка, з моменту підписання договору, набуває статусу непорушного закону. Відсоткова ставка варіюється від 15 до 25% річних. Як правило, у МФО вона вища, ніж у стабільних банках.
 5. Погашати суму кредиту ви будете за схемою, зазначеною в договорі, який ви підписали, отримуючи кредит під заставу землі. Це можуть бути фіксовані суми, розписані на весь термін наданого кредиту, що значно збільшить переплату за кредитом. А можуть бути нарахування відсотків на залишкову суму, а дострокове погашення кредиту лише вітатиметься. Саме така форма розрахунків з банком найкраща. Тут вже вирішує сам позичальник, як швидко йому розквитатися з банком і володіти своєю землею без жодних обмежень.
 6. До віку позичальника є тільки одна претензія – він повинен бути старше 18 років, але молодше 75 років.
  Більшість банків навіть не потребує підтвердження доходу та ідеальної кредитної історії. Однак деякі вимагатимуть довідку про доходи за формою 2 ПДФО. Та й до платоспроможності зараз теж можуть бути певні вимоги – потрібна буде довідка з роботи, або з податкової інспекції про те, що ви зайняті підприємницькою діяльністю.

Що ще важливо знати потенційному позичальнику

Найголовніше, треба розуміти, що закладена земля залишається вашою власністю, і ви можете:

 1. Отримувати гроші від її експлуатації без жодних обмежень та контролю з боку банку.
 2. Можливе навіть здавання її в оренду, але за погодженням з банком.
 3. Кошти, отримані від експлуатації землі, повністю у вашому розпорядженні, банк на них не може претендувати.

Єдине, що вам заборонено – здійснювати угоди щодо відчуження землі. Тобто передавати її у власність іншим особам у будь-якій формі – дарувати, продавати.

Є ще моменти, які можуть стати на заваді для отримання кредиту під заставу ділянки землі. Це будинок, збудований на цій ділянці, власником якого є інша фізична особа. Трапляється у житті і таке. Питання це настільки заплутане і спірне, що навряд чи якийсь банк захоче розбиратися в цих колізіях. І в отриманні іпотечного кредиту буде відмовлено.

Навіть у тому випадку, якщо власником будівлі є сам власник ділянки, на якій збудовано будинок, то закласти просто ділянку, швидше за все, не вдасться. Доведеться віддавати під заставу і дім, і ділянку землі, яка до нього прилягає.

Крім того, дуже рідко майже ніколи не беруть під заставу дачні ділянки з різними будівлями. Ліквідність таких ділянок дуже низька, тому отримати під них іпотечний кредит практично неможливо. Звичайно, якщо це розкішна дача в елітному місці, то шанси закласти її досить високі.

Вимоги до ділянки землі з боку позикодавців

земельный участок

Коли позичальник звертається до банку отримання кредиту під заставу земельної ділянки, то фахівці банку обов’язково враховують такі моменты:

 • Велике значення має місцезнаходження об’єкта. Перевагу банки віддають місцям із розвиненою інфраструктурою, вітається розташування поблизу трас, курортних зон, туристичних маршрутів, що користуються популярністю. Це практично гарантія отримати гроші під заставу нерухомості.
 • Враховується і рельєф місцевості та наявність під’їзних шляхів.
 • Земля поблизу лісового масиву або в безпосередній близькості від природних водойм теж має мало шансів бути закладеною. Мало попиту на таку землю через можливі стихійні лиха – повені та пожежі.
 • Дуже важливо, щоб земля не входила в заповідну зону, тому що в цьому випадку є чимало обмежень щодо її цільового використання. У рівній мірі це правило поширюється на землі, що знаходяться на території національних парків та інших закритих територій.
 • Звертають увагу на відсутність заборон накладених на відчуження, накладених судом. Якщо такі заборони є, закласти ділянку землі не вдасться.
 • Важливо, щоби на цю ділянку не було територіальних претензій від сусідів. Тому що в такому випадку банк не вплутуватиметься в цю тяганину і закласти ділянку неможливо.
 • Якщо ділянка перебуває у спільній власності, то знадобиться нотаріально завірена згода співвласника земельної ділянки.
 • У тому випадку, якщо власність на землю пайова, то обов’язково знадобиться документ про виділення частки в натурі.
 • Наявність несанкціонованих будівель біля земельної ділянки теж стає перешкодою для іпотечного застави землі.
 • І, мабуть, найважливіше – сама ділянка має бути досить великою. Питання про традиційні шість сотень навіть не розглядатиметься. Тому що весь процес підготовки документів коштуватиме дорожче за саму землю.

Ось, мабуть, і все, що ми хотіли розповісти нашим читачам про іпотечний кредит, де запорукою стає земельна ділянка.

Ссылка на основную публикацию